poniedziałek, 13 marca 2017

Pseudoewaluacyjnej farsy ciąg dalszy

Mamy już 13 marca. Tymczasem w rejestrze umów urzędu miasta nadal nie ma umowy podpisanej przez urząd z firmą Konsultujemy. Nie wiadomo co jest dokładnie przedmiotem tej umowy
Na marginesie dodam, że i tak w tym rejestrze nie ma zbyt wiele, gdyż urząd często nie publikuje załączników do umów ze szczegółami zamówienia. Często urząd podaje wyłącznie samą informację, że umowę zwarto, nie dołączając jej skanu. Ale to i tak lepsze, niż brak jakiejkolwiek informacji o wyżej wymienionej umowie!
W rejestrze umów są inne umowy, skanowane i publikowane na bieżąco, nawet tego samego dnia, w którym urząd je podpisał. A tej za 18000zł dotyczącej ewaluacji sprzed 2 tygodni wciąż nie ma! Przewidując, że tak będzie jakiś czas temu złożyłem w tej sprawie stosowny wniosek. Oczywiście odpowiedź z urzędu dostanę w ostatnim możliwym terminie.

Druga sprawa dotyczy braku informacji o spotkaniach konsultacyjnych na stronach konsultacji urzędu miasta. Wiadomość o tych spotkaniach została rozesłana mailowo do osób, które zapisały się do urzędowych newsletterów. Facebook prezydenta i urzędu, media lokalne i w końcu strony konsultacji w BIP urzędu miasta – milczą w sprawie organizacji tych spotkań!

Nie wiem jak to w ogóle już komentować. Przecież to jakieś kpiny. Jak można twierdzić, że miastu zależy na tym, aby konsultacje były lepsze, że chce to zmienić, skoro robi się z tych badań tajemnicę i mało kto został o tym powiadomiony. Zrobiono wielki szum z rozpoczęciem ewaluacji, a gdy przyszło do jej faktycznej realizacji, strony konsultacji w BIP o tym wszystkim milczą! W tej sprawie złożyłem także odrębny wniosek z żądaniem wyjaśnień, z czego wynika brak nagłośnienia informacji o zaplanowanych na dziś i jutro spotkaniach konsultacyjnych.

Dodam, że termin zapisywania się (a możliwe to było tylko poprzez wysłanie maila) na te spotkania minął 9 marca 2017... Nie przypominam sobie, żeby na jakiekolwiek dotychczasowe konsultacje należało się zapisywać...

Jak się to ma do zapewnień z facebooka prezydenta i propagandowej strony urzędu:

- Urząd cały czas się zmienia, dostosowujemy się do nowych czasów  – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Chcemy jeszcze bardziej wyjść do mieszkańców, zwiększyć ich zaangażowanie i udział w rozwoju miasta stąd chyba jedno z nielicznych takich stanowisk w Polsce – z-ca prezydenta ds. rozwoju i relacji z mieszkańcami.
Jednym z głównych zadań Daniela Wacinkiewicza będzie opracowanie i wdrożenie nowej formuły budżetu partycypacyjnego (w tym Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego).[...]
- Prof. Daniel Wacinkiewicz jest specjalistą od nowoczesnego samorządu, habilitował się w 2016 pisząc o zaspokajaniu potrzeb wspólnot samorządowych, jest praktykiem, współpracujemy ze sobą od dawna - mówił Piotr Krzystek -  Do jego zadań będzie należało integrowanie działań w poszczególnych pionach, wymiana informacji i budowanie relacji z  mieszkańcami i innymi interesariuszami miasta - podsumował prezydent.

- Miasto to  przede wszystkim mieszkańcy, ale także wspólna przestrzeń - jeśli myśli się o rozwoju, trzeba wypracowywać go w dialogu, integrując wiele procesów -  tak patrzę na  moja rolę w kolegium prezydenckim - mówi  Daniel Wacinkiewicz.
No to mamy właśnie przykład tego dialogu tylko dla wybranych z pominięciem wszystkich pozostałych.

A tu fragment z BIP, o którym rozpisywały się szczecińskie gazety (i na tym poprzestały z braku przekazywania im dalszych informacji od urzędu) http://bip.um.szczecin.pl/konsultacje/chapter_116217.asp
Jak ulepszyć budżet obywatelski, zwiększyć zaangażowanie mieszkańców, poprawić wymianę informacji i konsultacje. Miasto uruchomiło badania związane z procesami partycypacji społecznej.

To początek zapowiadanego przez prezydenta Piotra Krzystka dyskusji o przeformułowaniu szczecińskiego budżetu partycypacyjnego i jedno z pierwszych zadań nowego zastępcy prezydenta Daniela Wacinkiewicza.

-Budżet partycypacyjny to jeden z najważniejszych instrumentów w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego – mówi Daniel Wacinkiewicz. - Ewaluacja pomoże nam stworzyć ścieżkę dotarcia do mieszkańców i zainteresowania ich szerszym uczestnictwem w tym procesie.

Jak widać po zmianach na lepsze mamy ścieżkę wyłącznie mailową. Wcześniej przynajmniej były komunikaty na stronach BIP konsultacji i materiały rozsyłane do mediów...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz