sobota, 7 maja 2016

Nasz Szczeciński Budżet Obywatelski

Witam Wszystkich!

Na blogu tym będę poruszał zagadnienia związane ze Szczecińskim Budżetem Obywatelskim, któremu – jak chyba wszyscy wiedzą – jest i jeszcze długo będzie bardzo odległy od ideału. Powiedziałbym, że obecnie jego kształt jest mocno wypaczony, a wręcz patologiczny.

Nie zanosi się też, aby przecież już w jego 4 edycji, budżet ten stał się obywatelski nie tylko z nazwy, bo póki co, większość energii idzie na usuwanie tych wypaczeń i patologii. A na zwiększanie tej obywatelskości i partycypacji nie ma już niestety czasu.

Przypomina to bieg z przeszkodami. Co chwilę z różnych stron rzucane są jakieś kłody pod nogi.

Np. w tym roku nie dość, że I posiedzenie zespołu ds. tego budżetu odbyło się dopiero 5 maja, to jeszcze zespół ten dostał czas na przygotowanie projektu uchwały tylko do 7 czerwca (21 czerwca jest ostatnia sesja Rady Miasta przed wakacjami, minus 14 dni na zapoznanie się radnych z projektem uchwały i wychodzi 7 czerwca). Takie działanie pod presją czasu może sprowokować wręcz powstanie kolejnych patologi, bo nie było wystarczającego czasu na dokładniejsze przedyskutowanie i przeanalizowanie przegłosowywanych propozycji.

Właśnie dlatego 5 maja przegłosowano m.in., aby budżet podzielony był jak dotychczas (pomimo świadomości wad tego podziału) na 4 dzielnice z pominięciem rozważania innych zgłaszanych rozwiązań. Gdyby zespół jednak chciał zająć się nimi dokładniej, to nie zdążyłby z całą masą reszty, często dużo poważniejszych problemów – np. kwestia niedopuszczalności zbierania numerów PESEL, imion i nazwisk osób głosujących. Urzędnicy zaproponowali, by w 4 edycji SBO nadal te dane były gromadzone. I zapewne tak będzie na zasadzie zła koniecznego.

Na tych przykładach widzimy, że mamy wybór między złym a niedobrym :) 


PS W pierwszym poście miałem napisać tylko kilka zdań :)

PPS Ale przynajmniej nie zmarnowałem kilku godzin na wyszukiwanie obrazka tła dla bloga. Ten pierwszy lepszy szablon z drogą okazał się bardzo trafiony. Dokąd zmierzasz budżecie? Którymi ścieżkami podążasz?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz